FLOW / PUMA FORTIS 5K -
North Street, Kingston, JA
9/10/2017

race logo










                           FLOW / PUMA FORTIS 5K
                Kingston College, 2A North Street, Kingston
                        Sunday, September 10, 2017

                    ********** 5K RUN AWARDS **********

              ********** FEMALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1   573 Elisabeth Mondon    F  38                    00:21:22 
    2   562 Karlene Blagrove    F  46 PACERS RUNNING CLU 00:22:40 
    3   145 Faith Browne        F  39 UCT STEPPAS        00:26:07 

               ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Bib   Name                S Age Team               Gun Time    
===== ===== =================== = === ================== ======== 
    1   703 Aryamanya Rodgers   M  16                    00:16:22 
    2   752 Garfield Gordon     M  20                    00:16:23 
    3  2144 Kemar Leslie        M  29 RAINFOREST SEAFOOD 00:16:56 



                   
        ********** AGE GROUP AWARDS (Based On Net Time) **********

                  ********** FEMALE Ages 1 - 9 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
NO AWARDS PRESENTED

                   ********** MALE Ages 1 - 9 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1   210 Keon McKenzie       M   8 FLOW                      00:56:20 

                 ********** FEMALE Ages 10 - 14 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1   170 Abrianna Thompson   F  13                           00:30:44 
    2  1503 Alaicia Anderson    F  13                           00:44:32 

                  ********** MALE Ages 10 - 14 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1   679 Giovouni Henry      M  14                           00:18:30 
    2   666 Darnel Edwards      M  12                           00:20:29 

                 ********** FEMALE Ages 15 - 19 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1   341 Philippa Ryan       F  15                           00:32:07 
    2   163 Deanna Clarke       F  19                           00:35:42 

                  ********** MALE Ages 15 - 19 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1   703 Aryamanya Rodgers   M  16                           00:15:48 
    2   701 Tarees Rhoden       M  16                           00:17:21 

                 ********** FEMALE Ages 20 - 29 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1   342 Tameka Samuels      F  25                           00:31:01 
    2   569 Kenney Brown        F  26                           00:31:57 

                  ********** MALE Ages 20 - 29 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1   752 Garfield Gordon     M  20                           00:16:21 
    2  2144 Kemar Leslie        M  29 RAINFOREST SEAFOODS       00:16:55 

                 ********** FEMALE Ages 30 - 39 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1   573 Elisabeth Mondon    F  38                           00:21:22 
    2   145 Faith Browne        F  39 UCT STEPPAS               00:26:07 

                  ********** MALE Ages 30 - 39 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1     7 Ryon Chambers       M  37 ADVANCED INTEGRATED SYSTE 00:17:01 
    2   728 Rushane Dennis      M  35 BODY BY KURT              00:18:35 

                 ********** FEMALE Ages 40 - 49 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1   562 Karlene Blagrove    F  46 PACERS RUNNING CLUB       00:22:39 
    2   231 Charis Lee          F  45 PACERS RUNNING CLUB       00:26:53 

                  ********** MALE Ages 40 - 49 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1    20 Gerold Palmer       M  47 DUNN'S ELECTRICAL         00:19:56 
    2   354 Richard Brown       M  46                           00:20:43 

                 ********** FEMALE Ages 50 - 59 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1   727 Marlene Western     F  53 BODY BY KURT              00:31:34 
    2   467 Joy Buckle          F  59 FLOW                      00:31:38 

                  ********** MALE Ages 50 - 59 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1   493 Oral Anderson       M  55 INSTUTUTE OF HIGHER LEARN 00:20:28 
    2   535 Owen Greaves        M  56                           00:22:11 

                 ********** FEMALE Ages 60 - 69 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1   330 Una McPherson       F  66                           00:42:51 

                  ********** MALE Ages 60 - 69 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1   427 David Rowe          M  64 LYMERS                    00:21:48 
    2   171 George Allen        M  61                           00:23:35 

                 ********** FEMALE Ages 70 - 99 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
    1   430 Georgina Creighton  F  89 MAD ANDRU BOOT CAMP       00:35:25 

                  ********** MALE Ages 70 - 99 **********

Place Bib   Name                S Age Team                      Time        
===== ===== =================== = === ========================= ======== 
NO AWARDS PRESENTED




                    ********** TEAM CHAMPION **********

  1. 1:49:40 UCT STEPPAS                   (  21:56)
========================================
  1    19:17    155 Gavin Francis       M 34 UCT STEPPAS                    
  2    19:33    516 Allay Ashman        M 29 UCT STEPPAS                    
  3    21:50    156 Shevaun Landell     M 19 UCT STEPPAS                    
  4    22:53    159 Ken Tait            M 25 UCT STEPPAS                    
  5    26:07    145 Faith Browne        F 39 UCT STEPPAS