Detroit Lakes Invitational -
Detroit Lakes, MN
9/7/2017

race logo










               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                             September 7, 2016
                             VARSITY BOYS - 5K
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    25  Alexandria                (  18:02.3  1:30:11.3   1:21.0)
========================================
  1      1  Jackson Wichtendahl             17:26.5
  2      2  Keaton Gruber                   17:34.3
  3      5  Nolan Christenson               18:10.2
  4      7  Kyle Vandertuin                 18:12.8
  5     10  Patrick Chromey                 18:47.5
  6   ( 11) Noah Struck                     18:49.9
  7   ( 19) Jack Englund                    19:31.9

  2.    41  Bemidji                   (  18:25.0  1:32:04.7   1:26.6)
========================================
  1      3  Soren Dybing                    17:40.4
  2      6  Sam Hodgson                     18:12.3
  3      8  Nathan Alto                     18:17.6
  4      9  Riley Berg                      18:47.4
  5     15  Nicholas Youso                  19:07.0
  6   ( 17) Ethan Maish                     19:26.8
  7   ( 20) Timothy Youso                   19:37.6

  3.   106  West Central Area School  (  19:37.7  1:38:08.5   3:05.5)
========================================
  1      4  Jacob Bright                    17:42.0
  2     16  Jack Van Kempen                 19:15.2
  3     24  Kyle Schill                     20:00.2
  4     28  Caleb Goetz                     20:23.6
  5     34  Hunter Mickelson                20:47.5
  6   ( 38) Chase Veldhouse                 21:10.9
  7   ( 59) Timothy Ruud                    24:25.4

  4.   108  Detroit Lakes             (  19:46.6  1:38:52.6   1:30.4)
========================================
  1     13  Austin Gedrose                  19:03.5
  2     14  Grant Fritch-Gallatin           19:06.2
  3     23  Tanner Olson                    19:57.4
  4     27  Tucker Strawsell                20:11.6
  5     31  Braedon Davidson                20:33.9
  6   ( 33) Blake Weber                     20:44.4
  7   ( 40) Max Staley                      21:17.4

  5.   134  Fergus Falls              (  20:13.8  1:41:08.9   2:08.0)
========================================
  1     12  Hunter Eldien                   18:59.0
  2     18  Matthew Oehler                  19:30.8
  3     32  Caleb Danielson                 20:43.4
  4     35  Jacob Marvel                    20:48.7
  5     37  Kolsen Papon                    21:07.0
  6   ( 45) Sawyer Votava                   21:53.1
  7   ( 53) Will Prody                      22:42.7

  6.   142  Frazee                    (  20:20.8  1:41:43.8   1:18.5)
========================================
  1     22  Grady Larsen                    19:55.2
  2     25  Alex Beck                       20:01.2
  3     26  Michael Miller                  20:02.6
  4     30  Tanner Schermerhorn             20:31.1
  5     39  Nathan Johannsen                21:13.7
  6   ( 48) Peyton Cole                     22:18.1
  7   ( 51) Coleton Borah                   22:28.9

  7.   207  Thief River Falls         (  21:36.9  1:48:04.1   1:52.9)
========================================
  1     29  Jayce Lizakowski                20:29.1
  2     36  Jacob Davis                     21:05.4
  3     46  Daniel Quick                    21:56.0
  4     47  Bryar Lane                      22:11.6
  5     49  Tyler Sele                      22:22.0
  6   ( 55) Devin Haugen                    23:12.8
  7   ( 56) Jared Smith                     23:26.6

  8.   212  Hawley                    (  21:47.2  1:48:55.6   3:19.2)
========================================
  1     21  Satchel Tickel                  19:48.3
  2     43  Will Daggett                    21:44.4
  3     44  Cole Cook                       21:49.2
  4     50  Austin Osland                   22:26.2
  5     54  George Pasche                   23:07.5
  6   ( 57) Masyn Johnson                   23:44.5
  7   ( 60) David Flaten                    24:46.1

  9.   254  Lake Park-Audubon         (  22:56.4  1:54:41.8   3:25.6)
========================================
  1     41  Tyler Bjerke                    21:22.9
  2     42  Taylor Johnson                  21:38.9
  3     52  Jacob Beaudine-Schlic           22:33.4
  4     58  Bailey Johnson                  24:18.1
  5     61  Colby Hesby                     24:48.5
  6   ( 62) Carter Anderson                 25:50.8
  7   ( 63) Thomas Hoffmann                 25:53.5



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/7     511 Jackson Wichtendahl      12 Alexandria                17:26.5  5:37 
    2   2/7     466 Keaton Gruber            12 Alexandria                17:34.3  5:40 
    3   1/7     556 Soren Dybing             12 Bemidji                   17:40.4  5:42 
    4   1/7     803 Jacob Bright             10 West Central Area School  17:42.0  5:42 
    5   3/7     453 Nolan Christenson        12 Alexandria                18:10.2  5:51 
    6   2/7     563 Sam Hodgson              12 Bemidji                   18:12.3  5:52 
    7   4/7     510 Kyle Vandertuin          12 Alexandria                18:12.8  5:52 
    8   3/7     548 Nathan Alto               9 Bemidji                   18:17.6  5:54 
    9   4/7     550 Riley Berg               11 Bemidji                   18:47.4  6:03 
   10   5/7     454 Patrick Chromey          11 Alexandria                18:47.5  6:03 
   11   6/7     504 Noah Struck              11 Alexandria                18:49.9  6:04 
   12   1/7     679 Hunter Eldien            12 Fergus Falls              18:59.0  6:07 
   13   1/7     642 Austin Gedrose           12 Detroit Lakes             19:03.5  6:09 
   14   2/7     640 Grant Fritch-Gallatin    10 Detroit Lakes             19:06.2  6:09 
   15   5/7     594 Nicholas Youso            9 Bemidji                   19:07.0  6:10 
   16   1/2     789 David Johnston           10 Pelican Rapids            19:07.4  6:10 
   17   2/7     815 Jack Van Kempen          10 West Central Area School  19:15.2  6:12 
   18   6/7     572 Ethan Maish               9 Bemidji                   19:26.8  6:16 
   19   2/7     686 Matthew Oehler           11 Fergus Falls              19:30.8  6:17 
   20   7/7     459 Jack Englund             11 Alexandria                19:31.9  6:18 
   21   7/7     595 Timothy Youso            12 Bemidji                   19:37.6  6:20 
   22   1/7     743 Satchel Tickel           12 Hawley                    19:48.3  6:23 
   23   1/7     715 Grady Larsen             10 Frazee                    19:55.2  6:25 
   24   3/7     653 Tanner Olson             11 Detroit Lakes             19:57.4  6:26 
   25   3/7     812 Kyle Schill               9 West Central Area School  20:00.2  6:27 
   26   2/7     705 Alex Beck                 9 Frazee                    20:01.2  6:27 
   27   3/7     716 Michael Miller           12 Frazee                    20:02.6  6:28 
   28   4/7     657 Tucker Strawsell         11 Detroit Lakes             20:11.6  6:30 
   29   4/7     806 Caleb Goetz              10 West Central Area School  20:23.6  6:34 
   30   1/7    2132 Jayce Lizakowski         11 Thief River Falls         20:29.1  6:36 
   31   4/7     720 Tanner Schermerhorn      12 Frazee                    20:31.1  6:37 
   32   5/7     634 Braedon Davidson         12 Detroit Lakes             20:33.9  6:38 
   33   3/7     678 Caleb Danielson          11 Fergus Falls              20:43.4  6:41 
   34   6/7     661 Blake Weber              10 Detroit Lakes             20:44.4  6:41 
   35   5/7     807 Hunter Mickelson         11 West Central Area School  20:47.5  6:42 
   36   4/7     684 Jacob Marvel             12 Fergus Falls              20:48.7  6:42 
   37   2/7    2127 Jacob Davis              10 Thief River Falls         21:05.4  6:48 
   38   5/7     688 Kolsen Papon              9 Fergus Falls              21:07.0  6:48 
   39   6/7     816 Chase Veldhouse          12 West Central Area School  21:10.9  6:50 
   40   5/7     712 Nathan Johannsen          8 Frazee                    21:13.7  6:50 
   41   7/7     656 Max Staley               12 Detroit Lakes             21:17.4  6:52 
   42   1/7     760 Tyler Bjerke             10 Lake Park-Audubon         21:22.9  6:53 
   43   2/7     767 Taylor Johnson            7 Lake Park-Audubon         21:38.9  6:59 
   44   2/7     731 Will Daggett             10 Hawley                    21:44.4  7:00 
   45   3/7     730 Cole Cook                12 Hawley                    21:49.2  7:02 
   46   6/7     694 Sawyer Votava            11 Fergus Falls              21:53.1  7:03 
   47   3/7    2120 Daniel Quick             10 Thief River Falls         21:56.0  7:04 
   48   4/7    2154 Bryar Lane               10 Thief River Falls         22:11.6  7:09 
   49   6/7     708 Peyton Cole               9 Frazee                    22:18.1  7:11 
   50   5/7    2137 Tyler Sele               12 Thief River Falls         22:22.0  7:12 
   51   4/7     735 Austin Osland            12 Hawley                    22:26.2  7:14 
   52   7/7     706 Coleton Borah            10 Frazee                    22:28.9  7:15 
   53   3/7     758 Jacob Beaudine-Schlic    10 Lake Park-Audubon         22:33.4  7:16 
   54   7/7     689 Will Prody               12 Fergus Falls              22:42.7  7:19 
   55   2/2     791 Logan Petznik            10 Pelican Rapids            23:06.5  7:27 
   56   5/7     736 George Pasche            11 Hawley                    23:07.5  7:27 
   57   6/7    2121 Devin Haugen              9 Thief River Falls         23:12.8  7:29 
   58   7/7    2131 Jared Smith              12 Thief River Falls         23:26.6  7:33 
   59   6/7     733 Masyn Johnson            10 Hawley                    23:44.5  7:39 
   60   4/7     766 Bailey Johnson           11 Lake Park-Audubon         24:18.1  7:50 
   61   7/7     810 Timothy Ruud             11 West Central Area School  24:25.4  7:52 
   62   7/7     732 David Flaten             11 Hawley                    24:46.1  7:59 
   63   5/7     763 Colby Hesby              10 Lake Park-Audubon         24:48.5  8:00 
   64   6/7     757 Carter Anderson          10 Lake Park-Audubon         25:50.8  8:20 
   65   7/7     764 Thomas Hoffmann           9 Lake Park-Audubon         25:53.5  8:21