Detroit Lakes Invitational -
Detroit Lakes, MN
9/7/2017

race logo










               Detroit Lakes Invitational Cross Country Meet
                             Detroit Lakes, MN
                             September 7, 2016
                         JUNIOR HIGH GIRLS - 3200m
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    22  Alexandria                (  14:17.4  1:11:26.7   1:45.7)
========================================
  1      1  Jaelyn Miller                   13:15.0
  2      2  Giselle Jahner                  13:42.8
  3      5  Amanda Bergerson                14:42.8
  4      6  Sophia Korynta                  14:45.4
  5      8  Emma Ecker                      15:00.7
  6   (  9) Katherine Allen-Opp             15:05.3
  7   ( 11) Kelly Boyden                    15:23.9

  2.    61  Lake Park-Audubon         (  15:36.3  1:18:01.1   3:11.7)
========================================
  1      3  Taytum Nelson                   13:46.9
  2     10  Thea Mattson                    15:18.1
  3     12  Izzy Olson                      15:25.7
  4     17  Gracie Johnson                  16:31.8
  5     19  Lily Frohman                    16:58.6

  3.    83  Bemidji                   (  16:25.2  1:22:05.9   4:26.8)
========================================
  1      4  Regan Dewitt                    14:06.4
  2     13  Mackenzie Hopfensperger         15:46.2
  3     16  Mia Hoffman                     16:13.8
  4     24  Josie Lavalley                  17:26.3
  5     26  Camille McDermott               18:33.2
  6   ( 27) Kieren Johnson                  19:04.6
  7   ( 28) Katarina Malterud               19:37.3

  4.    94  Fergus Falls              (  17:08.8  1:25:43.6   5:12.0)
========================================
  1      7  Maddie Hulter                   14:58.8
  2     15  Karley Braeger                  16:11.6
  3     21  Rebecca Schindler               17:10.3
  4     22  Ellia Soydara                   17:12.1
  5     29  Mariah Fults                    20:10.8
  6   ( 30) Miah Schmidt                    20:49.8

  5.   100  Detroit Lakes             (  17:08.6  1:25:43.0   2:17.6)
========================================
  1     14  McKenna Mallow                  16:06.5
  2     18  Lauren Lokken                   16:51.3
  3     20  Morgan Kvebak                   16:59.3
  4     23  Lilly Baethke                   17:21.8
  5     25  Sophie Tinjum                   18:24.1



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH GIRLS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Grade Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== ===== ========================= ======= ===== 
    1   1/27    432 Jaelyn Miller             8 Alexandria                13:15.0  6:40 
    2   2/27    419 Giselle Jahner            7 Alexandria                13:42.8  6:54 
    3   1/5     751 Taytum Nelson             7 Lake Park-Audubon         13:46.9  6:56 
    4   1/11    519 Regan Dewitt              7 Bemidji                   14:06.4  7:06 
    5   1/3    2143 Dru Harbott               7 Thief River Falls         14:26.6  7:16 
    6   1/4     699 Braylee Riewer            8 Frazee                    14:40.8  7:23 
    7   3/27    406 Amanda Bergerson          7 Alexandria                14:42.8  7:24 
    8   4/27    425 Sophia Korynta            6 Alexandria                14:45.4  7:26 
    9   1/6     670 Maddie Hulter             7 Fergus Falls              14:58.8  7:33 
   10   5/27    409 Emma Ecker                8 Alexandria                15:00.7  7:33 
   11   6/27    401 Katherine Allen-Opp       8 Alexandria                15:05.3  7:36 
   12   2/5     750 Thea Mattson              7 Lake Park-Audubon         15:18.1  7:42 
   13   7/27    407 Kelly Boyden              7 Alexandria                15:23.9  7:45 
   14   8/27    411 Elena Fuglestad           7 Alexandria                15:24.6  7:45 
   15   3/5     752 Izzy Olson                8 Lake Park-Audubon         15:25.7  7:46 
   16   9/27    414 Hadyn Halverson           7 Alexandria                15:28.8  7:48 
   17  10/27    426 Brynn Kosters             7 Alexandria                15:32.0  7:49 
   18  11/27    433 Catherine Neumann         7 Alexandria                15:34.1  7:50 
   19   2/11    526 Mackenzie Hopfensperg     8 Bemidji                   15:46.2  7:56 
   20  12/27    404 Teresa Bitzan             7 Alexandria                16:05.5  8:06 
   21   1/5     613 McKenna Mallow            8 Detroit Lakes             16:06.5  8:07 
   22  13/27    434 Greta Oldenkamp           6 Alexandria                16:09.7  8:08 
   23   2/6     664 Karley Braeger            7 Fergus Falls              16:11.6  8:09 
   24   3/11    525 Mia Hoffman               6 Bemidji                   16:13.8  8:10 
   25  14/27    423 Alexus Klimek             7 Alexandria                16:22.5  8:15 
   26  15/27    440 Gracie Uhde               8 Alexandria                16:27.1  8:17 
   27  16/27    474 Lauren Englund            8 Alexandria                16:30.3  8:19 
   28   4/5     749 Gracie Johnson            8 Lake Park-Audubon         16:31.8  8:19 
   29  17/27    451 Lauren Huber              7 Alexandria                16:33.7  8:20 
   30  18/27    416 Emma Hochhalter           7 Alexandria                16:35.2  8:21 
   31  19/27    438 Brookelyn Stender         8 Alexandria                16:41.0  8:24 
   32   2/5     612 Lauren Lokken             7 Detroit Lakes             16:51.3  8:29 
   33   5/5     746 Lily Frohman              8 Lake Park-Audubon         16:58.6  8:33 
   34   3/5     609 Morgan Kvebak             7 Detroit Lakes             16:59.3  8:33 
   35  20/27    415 Elizabeth Heydt           6 Alexandria                17:01.4  8:34 
   36  21/27    441 Greta Urke                8 Alexandria                17:04.0  8:35 
   37   3/6     674 Rebecca Schindler         7 Fergus Falls              17:10.3  8:39 
   38  22/27    436 Kaileigh Schneider        8 Alexandria                17:10.3  8:39 
   39  23/27    424 Hailey Klimek             7 Alexandria                17:11.6  8:39 
   40   4/6     676 Ellia Soydara             8 Fergus Falls              17:12.1  8:40 
   41  24/27    417 Madeline Hochhalter       6 Alexandria                17:18.9  8:43 
   42   4/5     597 Lilly Baethke             7 Detroit Lakes             17:21.8  8:44 
   43   4/11    529 Josie Lavalley            6 Bemidji                   17:26.3  8:47 
   44   2/4     697 Bailey Larsen             7 Frazee                    17:40.4  8:54 
   45   3/4     700 Tevia Sannes-Venhuize     7 Frazee                    17:43.2  8:55 
   46  25/27    420 Alexa Johnson             7 Alexandria                17:54.6  9:01 
   47  26/27    402 Taylor Bennett            6 Alexandria                18:17.4  9:12 
   48   2/3    2145 Eleanor Brickson          8 Thief River Falls         18:18.8  9:13 
   49   5/5     624 Sophie Tinjum             8 Detroit Lakes             18:24.1  9:16 
   50   5/11    531 Camille McDermott         8 Bemidji                   18:33.2  9:20 
   51   1/2     778 Hannah Richardson         9 Pelican Rapids            18:34.4  9:21 
   52  27/27    418 Taylor Huber              7 Alexandria                18:48.1  9:28 
   53   6/11    528 Kieren Johnson            6 Bemidji                   19:04.6  9:36 
   54   3/3    2140 Brookelyn Speas           7 Thief River Falls         19:21.6  9:45 
   55   4/4     702 McKenzie Wake	            7 Frazee                    19:29.5  9:49 
   56   7/11    530 Katarina Malterud         8 Bemidji                   19:37.3  9:53 
   57   1/1     795 Quinn Huntley             7 West Central Area School  19:47.2  9:58 
   58   5/6     666 Mariah Fults              7 Fergus Falls              20:10.8 10:09 
   59   6/6     685 Miah Schmidt              7 Fergus Falls              20:49.8 10:29 
   60   8/11    539 Lainey Searles            7 Bemidji                   22:19.3 11:14 
   61   2/2     667 Grace Lang                8 Pelican Rapids            24:39.5 12:25 
   62   9/11    521 Lauren Dow                6 Bemidji                   26:26.7 13:18 
   63  10/11    538 Makayla Rzab              6 Bemidji                   27:08.3 13:39 
   64  11/11    545 Arianna Williams          8 Bemidji                   29:20.3 14:46